Webinaras apie dezinformaciją pandemijos metu

Lietuvoje įvedus karantino priemonės dėl prasidėjusios koronaviruso pandemijos, mokomuosius seminarus mokytojams teko perkelti į virtualią erdvę. Pirmą kartą kalbėjome su Mariumi Laurinavičiumi, Vilniaus politikos analizės instituto vyriausiuoju analitiku, apie dezinformaciją pandemijos metu, jos sklaidos priemones ir tikslus.

Pranešimo metu M. Laurinavičius atsakė į pateiktus mokytojų klausimus apie tai, kas kovoja su dezinformcija, kokiais šaltiniais galima pasitikikėti, ar koronavirusas sukurtas laboratorijoje, kaip paaiškinti jaunimui apie dezinformacijos žalą bei pateikė konkrečių dezinformacijos pavyzdžių, kurie pasklido po pasaulį per pastaruosius kelis mėnesius. Daug dėmesio buvo skirta Rusijos ir Kinijos skleidžiamai dezinformacijai ir jų sugebėjimui pasinaudoti bet kokia tinkama situacija ar naujiena siekiant naudos sau.

Pagrindinis patarimas, norint apsisaugoti nuo melagingos informacijos, – netingėti jos tikrinti, kas šiais laikais, esant tokiems įrankiams kaip Google ar kitoms paieškos sistemoms, nėra labai sudėtinga. Būtina atkreipti dėmesį į šaltinį, į tai, ar informacija pasirodė ir didžiausiuose pasaulio naujienų portaluose, ar ne pernelyg apeliuoja į sukeliamas emocijas. Visa tai gali rodyti, kad naujiena – kokia ji bebūtų sensacinga – gali būti netikra.

Tikslai, kurio siekia dezinformacijos skleidėjai – valstybių silpninimas ir nepasitikėjimo kėlimas šalių viduje, sąjungininkų ir kaimyninių šalių kiršinimas tarpusavyje ir savo įvaidžio įtvirtinimas ir savo pozicijų stiprinimas.

Žemiau rasite kelias nuorodas į informacijos šaltinius, kurie buvo paminėti pranešimo metu. O webinaro įrašą galite peržiūrėti internete – nuoroda irgi žemiau.

Melagingas žinias demaskuojantys tinklalapiai:

https://demaskuok.lt/ – unikalus Lietuvos projektas

https://euvsdisinfo.eu/ – Europos Komisijos Išorės veiksmų tarnybos portalas (anglų ir rusų kalbomis)

#demaskuok ir #melųmaišelis straipsnius taip pat galite rasti Delfi.lt, 15min.lt portaluose.

Kiti šaltiniai, paminėti prezentacijos metu:

https://thebulletin.org/ – Bulletin of the Atomic Scientists (su mokslu susijusios žinios plačiai visuomenei)

https://theins.ru/category/antifake – The Insider – patikimas portalas rusų kalba

Europos Parlamento biuras Lietuvoje