MEPA seminaras apie Lietuvos, ES ir Kinijos santykius

2022 m. vasario 2 d. EP biuras Lietuvoje surengė pirmąjį teminį šių metų seminarą, skirtą Lietuvos santykiams su Kinija. Seminare dalyvavo virš 80 MEPA mokytojų ir moksleivių.

Tema aktuali, nes pastaruoju metu daug kalbama apie Lietuvos ir Kinijos santykius, Taivano atstovybės atidarymą, Kinijos ekonominį spaudimą Lietuvos įmonėms ir jų partneriams užsienyje, galimus ekonominius praradimus ir panašiai. Tačiau dažnai pamirštama, kad prekybos santykiai su trečiosiomis šalimis reglamentuojami ES lygmeniu, todėl ekonomis spaudimas vienai šaliai de facto pažeidžia prekybinius susitarimus su visa ES.

Seminare dalyvavęs europarlamentaras Petras Auštrevičius trumpai pristatė ES ir Kinijos santykių raidą, ES ir Kinijos prekybinių ryšių plėtrą bei Europos Parlamento prieštaravimus rengtoms prekybos sutartims. Ji taip pat kalbėjo apie priemones, kurių ES imasi šiuo metu, bandydama pažaboti Kinijos veiksmus prekybos srityje. Buvo kalbama apie pavyzdžius, kaip Kinija investuoja didelius pinigus į infrastruktūros objektus įvairiose Afrikos ir Azijos šalyse, o vėliau perima jų kontrolę.

VU TSPMI dėstytojas prof. dr. Konstantinas Andrijauskas taip pat apžvelgė Kinijos santykių su ES raidą, jos didėjantį svorį ir augančią įtaką globaliame pasaulyje, vis aiškiau kylančias grėsmes saugumo ir ekonomikos srityse bei Kinijos santykius su Rusija. Jo nuomone, Lietuvos veiksmai, susiję su Taivano atstovybės atidarimu, nepažeidžia jokių diplomatinių ir prekybinių sutarčių su Kinija, parodo Lietuvos demokratinį stuburą ir gali tapti (ir jau tampa) tam tikru katalizatoriumi, kuris gali padėti peržiūrėti santykius tarp ES ir Kinijos.

Jei praleidote seminarą, kviečiame pasiklausyti įrašo.

Europos Parlamento biuras Lietuvoje