Apie lyčių lygybę Lizdeikos gimnazijoje

Radviliškio Lizdeikos gimnazija dalyvauja tarptautiniame projekte „Stipriname Europos vertybes“. Lyčių lygybės vizija siejasi su moterų ir vyrų galios, teisių, pareigų ir galimybių pusiausvyra. Lyčių lygybės klausimu nėra siekiama „apversti“ moterų ir vyrų vaidmenis arba pakeisti lyčių santykius taip, kad vyrų dominavimą pakeistų moterų dominavimas.
Kovo mėnesį pilietinio ugdymo pamokose, kalbėdami apie lygias teises, akcentavome lyčių lygybę. Mokiniai kūrė plakatus, infogramas, skaitė ir diskutavo apie lyčių lygybę. Išsiaiškinome, kad lyčių lygybė – tai padėtis, kai moterys ir vyrai turi tas pačias teises ir galimybes gyventi visavertį gyvenimą, pavyzdžiui, mokytis, dirbti, gauti vienodą atlygį, derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus, gauti reikiamas paslaugas, dalyvauti sprendimų priėmime. Sužinojome, kad ES lyčių lygybės strategijos tikslas – Sąjunga, kurioje moterys ir vyrai, mergaitės ir berniukai, nepaisant jų skirtumų, galėtų laisvai rinktis gyvenimo kelią, turėtų vienodas galimybes pasiekti sėkmę ir galėtų lygiomis teisėmis dalyvauti Europos visuomenės gyvenime. Džiugu, nors nelygybės vis dar esama, pastaraisiais dešimtmečiais lyčių lygybės srityje ES padarė didelę pažangą.
Lietuva taip pat turi Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymą, kuris draudžia diskriminaciją dėl lyties penkiose srityse: darbo santykių, švietimo įstaigų, mokslo ir studijų institucijų, vartotojų teisių, organizacijų ir asociacijų bei socialinės apsaugos sistemose. Europos lyčių lygybės indekse Lietuva, atsilikdama nuo Europos Sąjungos vidurkio, jau kuris laikas yra toje pačioje 20 vietoje. Gaila, bet tenka konstatuoti faktą, kad idealios lyčių pusiausvyros dar nėra pasiekusi nė viena pasaulio valstybė. Taigi, turime, kur tobulėti. Europos Parlamentas skatina diskusiją.
Emilė Jankūnaitė, jaunesnioji MEPA ambasadorė

Radviliškio Lizdeikos gimnazija