Diskusijos Tarptautinės moterų solidarumo dienos proga

Tarptautinė moters diena, švenčiama kovo 8 d., yra ir priminimas, kiek daug dar turime nuveikti, kad būtų visiškai įtvirtintos moterų teisės. Šia tema Europos Parlamentas ir kitos institucijos parengė ir siūlo moksleiviams daug medžiagos. II ir III klasių Zarasų „Ąžuolo“ gimnazistai pasidomėjo ir pristatė, kokia šios šventės istorija. Moksleiviai dalijosi informacija. Aptarėme, kokia, pavyzdžiui, moterų- politikių situacija Lietuvoje ir pasaulyje (pasidžiaugėme EP Prezidente Roberta Metsola, mūsų Prezidente Dalia Grybauskaite, Seimo ir Vyriausybės pirmininkėmis, Zarasuose į meres kandidatuojančia moterimi, dukart Nobelio premiją gavusia Marija Kiuri…) Nedaugelis prieš dešimtmetį galėjo įsivaizduoti, kad tokias pareigas užims moterys, o tai – reikšminga dėl lygybės.
Mokiniai pasakojo, kaip patys įsivaizduoja lyčių lygybę, ką mato savo aplinkoje, kokių santykių norėtų, kokie darbai laikomi vyriškais, o kokie moteriški… Prisiminėme, kad vyrų ir moterų lygybė yra vienas iš Europos Sąjungos tikslų. Žinome, kad Europos Sąjunga kovodama už lyčių lygybę ir skatindama socialinę Europą laikėsi lyčių integravimo principo. Žiūrėjome filmuką anglų kalba apie moterų teises: https://multimedia.europarl.europa.eu/en/video/timeline-women-s-rights-in-the-eu_N01-AFPS-210226-IWOD
Aptarėme, kokiuose literatūros kūriniuose kalbama apie moterų teises. Žinoma, kad lietuviai gyveno patriarchalinėje visuomenėje. Pirmoji į literatūrą atėjusi Žemaitė iškart prabilo apie moters likimą, apie jos sunkų gyvenimą, nemylimą vyrą. Dar mokiniai prisiminė, kaip knygoje „Popiežė Joana“ Viduramžiais ribotos mergaičių ir moterų teisės (jos negalėjo mokytis, buvo beteisės, vyrai smurtavo…). Paliesta prievartavimo ir abortų tema. Kalbėta apie karą Ukrainoje ir rusų karių žiaurumą, Apie A.Šlepiko knygą „Mano vardas Marytė“, kai mama pati tepėsi ir mergaites tepė suodžiais ir mėšlu, kad nebūtų patrauklios ir išvengtų karių prievartavimo… Kalbėjome apie moterų kalbančią manekenę Waris, kovojančią prieš mergaičių apipjaustymą Somalyje ir jų teises (knyga „Dykumų gėlė“). Prisiminėme filmą apie moteris, dirbusias NASA, kaip vyrai nenorėjo pripažinti jų protinių gebėjimų, ignoravo dėl rasės…
Vienoje klasėje pamoką baigėme trumpa originalia užduotimi – reikėjo padaryti nuotrauką, kurioje matytume tradicinius Kovo 8–osios atspindžius. Užduotis mokinius prajuokino ir nuteikė puikiai dienai.
MEPA vyr.ambasadorė Daiva Matijošienė
Nuotraukos pamokoje dalyvavusių IIa gimnazijos klasės moksleivių

Zarasų „Ąžuolo“ gimnazija