Pilietiškumo pamokos, skirtos Tarptautinei žmogaus teisių dienai paminėti

Gruodžio 10 d. minime Tarptautinę žmogaus teisių dieną. Šią savaitę I b, c, g klasių mokiniai pilietiškumo ugdymo pamokose diskutavo apie ES vertybes, aptarė Sacharovo premijos už minties laisvę laureatus. Šiais metais į premiją pretendavo Venesuelos, Azerbaidžano ir Izraelio bei Palestinos atstovai.
Europos Sąjunga yra įsipareigojusi remti demokratiją ir žmogaus teises pagal pagrindinius laisvės, demokratijos bei pagarbos žmogaus teisėms ir pagrindinėms laisvėms principus ir teisinės valstybės principą. Bet kova už žmogaus teises, atrodo, kad, niekada nesibaigs. Nuo 1988 m. Europos Parlamentas kasmet skiria Sacharovo premiją už minties laisvę, kad pagerbtų kovą už žmogaus teises ir pagrindines laisves bei prieš priespaudą ir neteisingumą. Premiją gali gauti kovotojai už žmogaus teises iš bet kurios pasaulio šalies. Premijos laureatų biografijos rodo, kad ta kova yra labai sunki ir pavojinga. Šiais metais Sacharovo premija už minties laisvę skirta išrinktajam Venesuelos prezidentui Edmundo Gonzalesui Urrutiai ir šalies demokratinių jėgų lyderei Mariai Corinai Machado. Informaciją apie Sacharovo premijos laureatus I klasių mokiniams pateikė MEPA jaunieji ambasadoriai.
Europos Parlamentas gina moterų teises visoje ES. Jo pastangos užtikrinti lyčių lygybę darbe, politikoje ir kitose srityse paskatino priimti svarbius teisės aktus. Naujos teisiškai privalomos priemonės apima labai įvairius klausimus: pagalbą panaikinant nevienodą darbo užmokestį, diskriminacijos dėl lyties panaikinimą, moterų dalyvavimo bendrovių valdybose didinimą ir kovą su smurtu prieš moteris. Kiekvienais metais Parlamentas organizuoja Lyčių lygybės savaitę, kad įvertintų pasiekimus ir nustatytų naujas priemones mergaičių ir moterų teisėms stiprinti bei lyčių lygybei užtikrinti. 2024 m. pagrindinė Europos lyčių lygybės savaitės tema yra „Moterys skaitmeniniame pasaulyje: saugumas ir įgalinimas“. Parlamentas nori atkreipti dėmesį į didėjančią priekabiavimo internete ir kibernetinio smurto problemą bei ieškoti jos sprendimų.
Su mokiniais pažiūrėję video medžiagą, diskutavome apie tai, jog smurtas gali būti įvairių formų, o didėjant interneto pasiekiamumui, smurtas prieš moteris ir mergaites skaitmeninėje erdvėje tampa vis didesne pasauline problema. Priekabiavimas skaitmeninėje erdvėje gali apimti nepageidaujamų ir (arba) įžeidžiančių seksualinio pobūdžio elektroninių laiškų, tekstinių ar vaizdo žinučių gavimą, taip pat priekabiavimą socialiniuose tinkluose.
Kova už žmogaus teises tebelieka svarbiausiu visų žmonių, gerbiančių laisvės principus, uždaviniu.

Ugnė Polikovskytė,
MEPA jaunoji ambasadorė

Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija