„Naujiena ar melagiena: kaip jas atpažinti?“

„Naujiena ar melagiena: kaip jas atpažinti?“

Artėjant Europos dienai ir Europos egzamino dienai, gegužės 6-ąją dieną, ketvirtadienį, buvo surengta nuotolinė pamoka, tema „Naujiena ar melagiena: kaip jas atpažinti?“. Pamokos svečias buvo Robertas Pogorelis, Europos Parlamento biuro administratorius ryšiams su žiniasklaida, šioje profesijoje dirbantis jau penkiolika metų. Būtent R. Pogorelis ir pravedė pamoką gimnazijos II klasių mokiniams.
Kaip teigia pats R. Pogorelis, naujienų ir melagienų tema yra labai aktuali mums visiems, kadangi su įvairiomis naujienomis mums tenka susidurti kasdien. Naujienų pasaulis mus įtraukia į savotišką sūkurį: mes ne tik patys esame linkę sutikti naujienas kiekviename savo žingsnyje, tačiau ir patys jas platiname bei į jas reaguojame. Visgi, mus supa ne tik teisi bei šviežia informacija – dažnokai mus klaidina melagienos, pasiglemždamos mūsų dėmesį iškalbingomis antraštėmis. Panašu, kad net ir pats pavadinimas mums savaime pasako, kokios problemos kyla šioje srityje. Melagienos – tai netikros naujienos, skleidžiančios melagingą informaciją, siekiančios gauti naudos – politinės ar ekonominės – nepagrįstomis žiniomis bei faktais. Melagienomis siekiama suformuoti tam tikrą požiūrį, pakeisti ilgalaikes nuostatas, vertybes, supriešinti visuomenę, pakirsti pasitikėjimą šalies valdžia, manipuliuoti žmonių baimėmis ir neaiškumais. Norint išvengti šio „melo grėblio“, svarbu visad kritiškai žvelgti į sutinkamas naujienas ir nepulti iškart pasitikėti tuo, kas pateikiama straipsniuose. Būtent to ir pasimokėme šioje pamokoje – visad įsitikinti, ar informacija išties yra teisinga ir ja nėra siekiama tik suklaidinti visuomenę.
Pasak pamokoje dalyvavusių mokinių, ši pamoka išties pateikė aktualios, svarios bei svarbios informacijos: šiuolaikinėje, nuolat kintančioje aplinkoje žmogui vis sunkiau atskirti tikrovę nuo melo. Šiais laikais informacija, įvairios naujienos ypatingai sparčiai plinta mokinių tarpe, tad išgirsti pamoką apie tai, jog atsitiktiniais šaltiniais negalima pasitikėti, buvo išties naudinga ir svarbu. Kiekvienas turėjome galimybę pasimokyti, kaip atskirti tiesą nuo melo. Žinoma, tai – svarbu ne tik mokiniams, o ir visai visuomenei, kadangi visi turėtume būti atsargūs šiose naujienų pinklėse.
Gabrielė Viltė Mickevičiūtė, IIA

Prienų „Žiburio“ gimnazija