MEPA baigiamasis renginys Vilniaus Gabijos gimnazijoje

Įvadinę informaciją apie Žaliąjį kursą parengė ir pristatė Miglė. Po to visi dalyviai buvo suskirstyti į tris pokalbių kambarius. Ten jie diskutavo ir ieškojo sprendimų kaip Žaliojo kurso tikslą Lietuvoje greičiau pasiekti namų ūkiuose, verslo įmonėse bei valstybiniu mastu.
• Miglė ir Adomas moderavo diskusiją apie namų ūkių galimybes įgyvendinti Žaliojo kurso tikslus. Kad diskusija būtų produktyvesnė, Jaunieji ambasadoriai prieš renginį apklausė daugiau nei šimtą II-IV gimnazijos klasių mokinius. Apklausos rezultatai parodė, kad mokiniai domisi rūšiavimu, perdirbimu, daugkartiniu gaminių naudojimu, švaistymo bei vartotojiškumo mažinimo temomis. Nemažai mokinių teigia keičiantys įpročius, rūšiuoja ir dažniau perka aplinkai draugiškas prekes, nes antros planetos mes neturime.
• Lukas ir Paulina moderavo diskusiją apie verslo įmonių galimybes įgyvendinti Žaliojo kurso tikslus.
Jie naudojosi apklausos duomenimis apie tai, ką namų ūkiai jau atranda rinkoje ir kokios verslo nišos dar laukia ateityje.
• Aistė moderavo diskusiją apie Lietuvos valstybės galimybes įgyvendinti Žaliojo kurso tikslus.
Po diskusijos buvo pateikti tokie pasiūlymai:
• Namų ūkiai turėtų naudoti daugiau daugkartinių puodelių ir maišelių, rūšiuoti šiukšles, dažniau keliauti pėsčiomis, plastmasės naudoti kuo mažiau, organines atliekas kompostuoti.
• Verslo įmonės galėtų dažniau rinktis ekologiškas pakuotes, turėtų daugėti prekių mainymosi platformų, o populiarūs drabužių pardavėjai galėtų pardavinėti ne tik naujus, bet ir savo ženklų dėvėtus drabužius.
• Valstybiniu mastu būtų galima papildomai apmokestinti plastikinius maišelius, kad vartotojai pirktų popierinius, populiarinti ir papildomai subsidijuoti elektromobilių pardavimus, apdovanoti žmones už rūšiavimą, reklamuoti daugkartinių maišelių naudojimo privalumus.
Renginys baigėsi refleksija. Dalyviai tvirtino, kad „žalioji“ tema jiems girdėta, bet kad pasiektume Europos Žaliojo kurso tikslą, turime visi prisidėti, o pirmiausia tai keisti savo įpročius. Tai nėra lengva, bet įmanoma.

Jaunojo ambasadoriaus Luko įspūdžiai:

Rengdamasis pristatymui ir diskusijai apie Europos žaliąjį kursą turėjau unikalią galimybę įsigilinti į priemones, kuriomis Europos Sąjunga skatina plėsti žaliojo kurso politiką namų ūkiuose, versle ir valstybėje. Taip pat buvo labai įdomu diskutuoti su bendraamžiais apie žaliojo kurso naujovių galimybes Lietuvos versluose.

https://gabijos.lt/archyvas/2021/Mepa_failai/mepabaigiamasis.pdf

Vilniaus Gabijos gimnazija