Konferencija Portugalijoje: daugiakalbystė

2022 m. gruodžio 5-6 dienomis Lisabonoje, Portugalijoje, vyko tarptautinė “Erasmus+” konferencija „Language Policy and the European Strategies“.
Kauno „Saulės“ gimnazijos mokytoja Rasa Sadlauskienė su kolegėmis iš kitų Lietuvos mokyklų: Simona Briediene, Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla, Kristina Martinavičiūte, Vilniaus Gabrielės Petkevičiatės-Bitės suaugusiųjų mokymo centras, ir Giedre Raudoniene, Telšių „Germanto“ progimnazija, klausė pranešimų apie daugiakalbystės problematiškumą švietimo įstaigose.
Įvairių lektorių pristatymai skatino susimąstyti apie globalizacijos padarinius: daugiakultūriškumą, daugiakalbystę, tautinių vertybių puoselėjimą ir išsaugojimą. Kuomet įvairių Europos Sąjungos tautų ir šalių gyventojai nevaržomai keliauja ir namus atranda nebūtinai gimtoje šalyje, kaip niekad svarbu pasidarė išsaugoti tautinį identitetą, o su juo ir gimtąją kalbą.
Taigi, nė viena švietimo organizacija negali išvengti daugiakalbystės keliamų iššūkių ir turi būti pasiruošus įvairiems atvejams – kartu su apie galimus iššūkius informuota pedagogų komanda.
Pagrindinis renginio tikslas – kurti partnerystes tarp institucijų iš keturių pakviestų dalyvauti sektorių, siekiant rengti projektus daugiakalbystės tema. Tad projekto metu buvo skatinama ne tik atsižvelgti į globalizacijos problemas, bet ir puoselėti vieną svarbiausių demokratinių vertybių – bendradarbiavimą tarp EU šalių.
Projektas vyko Portugalijoje, Lisabonoje dėl vienos aiškios priežasties – daugiakalbystė Portugalijoje yra kasdienybė. Mokyklose mokomasi vokiečių, italų, kitų kalbų. Dvi ar tris užsienio kalbas mokomasi jau nuo 5-7 klasių, priklausomai nuo mokyklos. Kaip pabrėžė pranešimų autoriai: populizmas ir kompleksiškumas – iššūkiai žmogaus teisėms, demokratijai automatinių ir diktatoriškų režimų atžvilgiu. Įtrauktis ir tolerancija – vienintelis įrankis toliau puoselėti ES vertybes ir išlaikyti sąjungą tvirtą. Visgi, šiai dienai dar susiduriama su sunkumais priimant kitas kalbas ir tautas.
Tad patirtis, įgyta „Language Policy and the European Strategies“ seminarų metu – neėkainojama ir aktuali toliau įgyvendinant MEPA projekto veiklas.

Kauno „Saulės“ gimnazija