Juodupės gimnazistų istorijos pamokos apie karą Ukrainoje: nuo rusų propagandos iki Europos Komisijos pasiūlymo

Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, dažniau vartojame informacinio karo ir propagandos sąvokas. Vis geriau atskiriame melagienas, tačiau privalome išlikti itin budrūs bei kritiški.
Informaciniame kare naudojamos priemonės bei įrankiai nuolat keičiasi, o dalis visuomenės grupių išlieka pažeidžiamos. Informacijos sklaida ir nuomonių publikavimas privalo neperžengti
saviraiškos laisvės ribų. Dalyvaudama Lietuvos istorijos mokytojų asociacijos suvažiavime LR Seime, klausiau labai įdomų pranešimą „Priešiškos informacinės operacijos Lietuvoje ir Ukrainoje. Kaip išlikti budriems?“, kurį skaitė Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento istorikė Auksė Ūsienė. Pranešimas nei vieno mokytojo nepaliko abejingo, nes buvo pateiktas profesionaliai, aiškiai ir vaizdžiai. Todėl grįžusi iš suvažiavimo gimnazijos vyresniųjų klasių mokiniams organizavau pamokas, kuriose aptariau išgirstą informaciją. Su mokiniais diskutavome apie situaciją Ukrainoje, nagrinėjome karo Ukrainoje žemėlapius, aptarėme konkrečias melagienas, kurias skleidžia Rusijos valdžiai pataikaujanti žiniasklaida apie „nešvarią bombą“, ukrainiečių taikomą „juodąją magiją“, apie užnuodytus paukščius, apie kariaujančius Ukrainoje Izraelio karius. Aptarėme labai naują Europos Komisijos pirmininkės Ursulos von der Leyen pasiūlymą įkurti „specializuotą teismą“, kuris teistų Rusijos aukšto rango pareigūnus už karą Ukrainoje. Geriausias atsakas į propagandą ir neteisėtus veiksmus yra tiesa, nes „pralaimėjus kovą prieš informaciją, sekantis mūšis prieš tankus.”
Juodupės gimnazijos istorijos mokytoja ekspertė, MEPA vyresnioji ambasadorė #mepaLietuva Rima Šimėnienė

Rokiškio r. Juodupės gimnazija